Blog > Komentarze do wpisu

TARTA TRUSKAWKOWA POD PIERZYNKˇ

SPÓD:

180 g m±ki
2 łyżki cukru pudru
mała szczypta soli
100 g masła, zimnego
1 żółtko
1 łyżka zimnej wody


TRUSKAWKI:

300 g truskawek (mog± być twardsze, mniej dojrzałe)
3 łyżki kisielu truskawkowego w proszku lub 3 łyżki m±ki ziemniaczanej
5 łyżek dżemu truskawkowego (ale można też zrezygnować z dżemu)


BEZA:

3 duże (L) białka
150 g cukru
2 łyżeczki m±ki ziemniaczanej


  Spód: formę na tartę o ¶rednicy około 24 cm wysmarować masłem. M±kę poł±czyć z cukrem i sol±, dodać pokrojone na kawałeczki masło i zmiksować mikserem (mieszadłem) aż powstan± drobne okruszki ciasta (lub rozcierać ciasto palcami), następnie dodać żółtko oraz wlać wodę i dalej miksować lub zagniatać ciasto ręk± ł±cz±c składniki w jednolite i gładkie ciasto. Zawin±ć kulę z ciasta w folię i włożyć do lodówki na 1 godzinę.

Ciasto rozwałkować pomiędzy dwoma arkuszami papieru do pieczenia podsypanymi m±k±, wyłożyć ciastem dno i boki formy, papier odkleić i wyrzucić. Spód podziurkować widelcem i wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 190 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Ciasto (spód i boki) okryć foli± aluminiow±, na spód wysypać such± fasolę, ryż lub inne obci±żenie np. kawałki jabłek. Piec przez 15 minut, następnie zdj±ć obci±żenie i folię i piec jeszcze przez około 13 minut na złoty kolor.


Beza: piekarnik nagrzać do 180 stopni C (góra i dół bez termoobiegu). Białka wlać do miski i ubić mikserem na sztywn± pianę. Następnie dodawać po łyżce cukier cały czas ubijaj±c (nie wolno zmniejszać iloci cukru, bo beza może się nie udać). Po dodanym cukrze ubijać białka jeszcze przez 2 - 3 minuty, pod koniec dodaj±c m±kę ziemniaczan±.


Truskawki: dokładnie osuszone truskawki pokroić na kawałki i wymieszać z kisielem (proszkiem) lub m±k± ziemniaczan±.Na kruchym spodzie rozsmarować marmoladę, ułożyć truskawki, wyłożyć pianę z białek i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 20 minut aż beza będzie z wierzchu lekko zrumieniona.

Wyj±ć i dokładnie ostudzić. Kroić najlepiej dopiero po całkowitym ostudzeniu, ciepła tarta będzie miała bardziej płynne nadzienie, które z czasem trochę gęstnieje.

 


pi±tek, 26 czerwca 2015, mosaika

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów